Szukasz pomysłu na aktywne wakacje we Wrocławiu? Lubisz uczyć się nowych rzeczy? Zapisz się do akademii tenisa, gdzie połączysz obie te rzeczy. Przekonaj się, jak wiele może dać Ci nauka tenisa i sprawdź, czy warto zacząć się uczyć jako dorosły.

Kiedy rozpocząć naukę gry w tenisa?

Wakacje to nie tylko czas odpoczynku. To również okres, w którym jesteśmy bardziej otwarci na uczenie się nowych rzeczy. Mamy więcej czasu i energii by realizować marzenia, więc dla zwolenników aktywności fizycznej, to świetny moment aby rozpocząć naukę gry w tenisa. Tenis ziemny, choć jest dyscypliną wymagającą, daje ogrom satysfakcji i radości, zwłaszcza gdy obserwuje się własne postępy. Możesz być pewien, że rozpoczynając naukę tenisa w wakacje, zostaniesz z tą dyscypliną na dłużej.

Szacuje się, że optymalnym wiekiem do rozpoczęcia nauki gry w tenisa jest 6-8 lat. Wtedy wyrabiamy sobie dobre nawyki, które nieco trudniej przyswoić w późniejszym wieku. Czy to znaczy, że jako dorosły nie będziesz w stanie nauczyć się gry na poziomie dającym satysfakcję i umożliwiającym współzawodnictwo? Nic bardziej mylnego. Nauka tenisa dla dorosłych w NP Tennis Academy pozwoli Ci opanować niezbędne podstawy szybciej niż myślisz. O ile zatem nie marzysz o karierze profesjonalnego tenisisty, to naukę tenisa możesz zacząć w dowolnym wieku, również jako dorosły.

Czy tenisa można nauczyć się samodzielnie?

Oglądając mecze profesjonalnych zawodników często można odnieść wrażenie, że tenis nie jest dyscypliną trudną i łatwo się go nauczyć. O ile opanowanie zasad gry w tenisa, zwłaszcza w dobie internetu, jest w istocie banalnie proste, o tyle sama technika gry do najprostszych nie należy. Wystarczy raz spróbować zaserwować piłkę wyrzucając ją wysoko w górę, aby przekonać się, że bez właściwego szkolenia jest to bardziej skomplikowane niż się wydaje.

Ucząc się gry w tenisa na własną rękę zwiększasz szansę na wykształcenie złych nawyków. W praktyce utrudni to grę i rozwój umiejętności, a w niektórych przypadkach może narazić na kontuzję. Warto pamiętać, że wykonując ruchy angażujące fizycznie ciało, staramy się często „iść na skróty”. Złe ułożenie nadgarstka, postawienie stopy, niewłaściwy kąt zgięcia ramienia lub zły skręt tułowia, to tylko niektóre rzeczy mogące doprowadzić do poważnych kontuzji.

Czego potrzebujesz do nauki gry w tenisa?

Przede wszystkim pozytywnego nastawienia. Ważne aby tenis oprócz sportowej rywalizacji traktować jako formę aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Istotny oczywiście jest także sprzęt, czyli rakieta tenisowa, kilka piłek oraz kort tenisowy, na którym będziesz ćwiczyć. Choć przebijanie piłki na drugą stronę siatki w sytuacji, gdy nie ma tam drugiego gracza, może nie jest zbyt atrakcyjne, to na początek nie będziesz potrzebować przeciwnika.

Odpowiedni strój i buty są ważne, ale kiedy rozpoczynasz przygodę z tenisem nie są niezbędne. Z czasem przekonasz się, że warto zainwestować w strój sportowy do tenisa, w którym można swobodnie się poruszać i który dobrze odprowadza wilgoć. Buty z kolei opłaca się dobrać do danego rodzaju nawierzchni. W NP Tennis Academy uczymy gry na kortach ziemnych dlatego najlepiej sprawdzą się tu buty z bieżnikiem w jodełkę.

Co jest najważniejsze dla początkującego tenisisty?

Świetna kondycja, siła, profesjonalny sprzęt i właściwa dieta to zdecydowanie za mało, jeśli marzysz o tym, by grać jak Iga Świątek. Najważniejsza w nauce tenisa jest cierpliwość oraz wyznaczanie sobie realnych granic tego, co faktycznie jesteś w stanie osiągnąć. Rozpoczynając naukę tenisa jako dorosły możesz realnie myśleć o rywalizowaniu z rówieśnikami w grze rekreacyjnej lub lokalnej lidze tenisa. Nie oczekuj jednak, że w rok przygotujesz się do gry w Wielkim Szlemie.

Dla początkującego tenisisty nie ma nic gorszego niż frustracja i zniechęcenie, zwłaszcza gdy niektóre uderzenia, powtarzane wielokrotnie, wciąż nie wychodzą. Na początku skoncentruj się na tym aby umysł osiągnął harmonię z ciałem. Timothy Gallwey pisał, że tenis to „wewnętrzna gra”, w której najlepsze efekty osiągniesz gdy opanujesz sztukę osiągania relaksu w stanie całkowitej koncentracji. Dzięki temu już na starcie pokonasz swoich największych rywali: stres, dekoncentrację i brak wiary w siebie.

Akademia tenisa – czy to się opłaca?

Tenis ziemny to dyscyplina indywidualna, w której opanowanie wszystkich niezbędnych do skutecznej gry elementów zależy tylko od zawodnika. Pod okiem instruktora nauczysz się nie tylko jak serwować i właściwie zagrywać piłkę w trakcie wymiany. Dowiesz się także, jak wykorzystywać przewagę i błędy przeciwnika. Tenis to sport bardzo angażujący fizycznie, ale wymagający tzw. chłodnej głowy. W szkole tenisa dowiesz się jak zdobyć przewagę na korcie wykorzystując słabości rywala.

Profesjonalny trener skoryguje wszelkie błędy postawy, co zmniejszy ryzyko kontuzji, a także sprawi, że będziesz czerpać satysfakcję z gry już od pierwszych uderzeń. Podpowie jakie ćwiczenia wykonywać między treningami, aby zwiększyć siłę uderzeń, wydolność i wytrzymałość. Pamiętaj, że mecz tenisa potrafi trwać nawet kilka godzin, dlatego bardzo ważne aby zadbać o właściwe przygotowanie fizyczne.

Dodatkowe korzyści

W trakcie godzinnego treningu gry w tenisa możesz spalić blisko 700 kalorii. Jest to więc doskonałe rozwiązanie dla osób szukających alternatywnego treningu cardio. W trakcie gry jesteś niemal w ciągłym ruchu, pracują mięśnie nóg, ramion i grzbietu. Modelujesz sylwetkę całego ciała, a regularne treningi sprawiają, że zwiększa się wydolność Twojego organizmu, zwłaszcza układu oddechowego.

Większa wydolność to także zwiększenie odporności organizmu. Trenując w zmiennych warunkach pogodowych, gdy upalne dni przeplatają się z chłodnymi, hartujesz organizm. Redukujesz w ten sposób ryzyko przeziębienia i grypy. Systematyczność treningów przeciwdziała cukrzycy, chorobom serca i naczyń krwionośnych oraz korzystnie wpływa na psychikę. Obserwując własne postępy wzmacniasz pewność siebie, co przekłada się także na dobre samopoczucie poza kortem.

Ile czasu trwa nauka gry w tenisa?

Jeśli interesuje Cię gra rekreacyjna, to wystarczy rok aby poznać i wyćwiczyć wszystkie istotne elementy pozwalające cieszyć się grą. Przez ten czas nauczysz się właściwego czucia piłki i kierowania jej w odpowiednie miejsce kortu. Opanujesz technikę serwisu oraz skuteczne poruszanie się po korcie. Dowiesz się jak skutecznie trenować poza kortem, aby stale doskonalić precyzję i siłę uderzeń, a także poznasz podstawowe elementy taktyki.

Chcesz uczestniczyć w rozgrywkach klubowych lub turniejach tenisowych? To oznacza minimum trzy lata regularnych treningów. Zostaną wówczas przeanalizowane i skorygowane błędy techniczne, poprawiona siła i skuteczność uderzeń. Wdrożone zostaną bardziej skomplikowane schematy taktyczne, aby zawsze dysponować czymś więcej niż tylko plan A. Oprócz tego otrzymasz możliwość rozgrywania sparingów z graczami na poziomie adekwatnym do Twoich umiejętności.

Podsumowując, czy można nauczyć się grać w tenisa podczas wakacji? Raczej nie. Można natomiast zapisać się na lekcje tenisa dla dorosłych w NP Tennis Academy i pod okiem doświadczonych instruktorów przekonać się, że nauka tenisa może być przyjemna i dawać dużo satysfakcji.